Forumul Suporterilor Gaz Metan Medias
Ne-am mutat pe www.suporteri-gaz-metan.mvptech.net ! Inregistreaza-te acolo !
Forumul Suporterilor Gaz Metan Medias
Ne-am mutat pe www.suporteri-gaz-metan.mvptech.net ! Inregistreaza-te acolo !
Forumul Suporterilor Gaz Metan Medias
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Forumul Suporterilor Gaz Metan Medias

Bine ati venit pe forumul suporterilor Gaz Metan
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Așii lui Pustai

In jos 
AutorMesaj
Laurentiu
Admin
Admin
Laurentiu


Numarul mesajelor : 158
Location : Medias
Data de inscriere : 30/07/2008

Așii lui Pustai Empty
MesajSubiect: Așii lui Pustai   Așii lui Pustai EmptyDum Mar 29, 2009 12:24 am

Mediașul a bătut Urziceniul cu doi jucători aduși din "B", Todea și Bud, și cu un portar ce revine în circuit după un sezon și jumătate, Vîtcă.

Gaz Metan se bate convingător pentru salvare. Sîmbătă, victima s-a numit Unirea Urziceni, scor 1-0, după ce, anterior, Mediașul blocase alți doi granzi, Dinamo (1-1) și Poli Timișoara (0-0).

Toate aceste meciuri au avut în rol principal trei pioni noi, aduși în iarnă, care s-au pliat perfect pe stilul de joc gîndit de "Profesorul" Pustai: portarul Vîtcă (26 de ani), închizătorul Todea (30 de ani) și vîrful Bud (23 de ani).

Primul a venit împrumutat de la Steaua, unde a fost ținut pe banca de rezerve un an și jumătate. Cristi Todea a fost adus de la UTA Arad, din liga secundă, ca și Cristi Bud, de la Liberty, ultimul fiind singurul jucător pentru care Mediașul a plătit în această iarnă, suma fiind de 270.000 de euro.

"Am venit la Mediaș să joc. Mă gîndesc doar să-mi fac treaba, nu la revenirea la Steaua", a spus turdeanul Cosmin Vîtcă. Sîmbătă, acesta a închis poarta Mediașului prin 4 intervenții decisive pe final de meci, păstrînd avantajul luat după golul lui Bud (60), venit în urma șutului formidabil al lui Cristi Todea. Vezi două intervenții excelente ale lui Vîtcă

"Mingea a venit bine, dar numai la reluări am văzut că am lovit-o destul de sus.

Am tras printre doi fundași, care au sărit să blocheze, iar portarul n-a văzut mingea, de aceea a respins în față. Cristi Bud a fost pe fază și a băgat-o în poartă", a relatat Todea faza golului din minutul 60. Unul care a adus Gazul la numai două puncte de un loc salvator.

CAP ÎN GURĂ

Atacantul Cristian Bud a marcat primul său gol în Liga 1, la întîiul meci jucat ca titular în fața suporterilor medieșeni.

"Cristi Todea a șutat perfect. Însă dacă urmăream mingea din picioare, n-o mai prindeam! Mi-am dat drumul prin alunecare, portarul mi-a dat un cap în gură, dar a meritat efortul. Vezi golul lui Bud

Mă bucur pentru gol, însă nu pot zice că sînt împăcat. Mă voi simți împlinit abia după ce vom scăpa de la retrogradare", a spus atacantul, care i-a dedicat golul primului său antrenor, Tibi Pop de la Baia Mare, și fostului jucător maramureșan Radu Pamfil, decedat în preziua meciului cu Urziceniul.

Prime duble
Jucătorii vor încasa cîte 1.800 de euro pentru cele trei puncte luate Urziceniului.

"A fost o victorie muncită, pentru care-i felicit pe băieți și pe oamenii din staff. Sincer, mă așteptam la un succes după ultimele două rezultate. Am dominat, mi-a plăcut cum a jucat tactic echipa.

În iarnă, am reușit să ne acoperim posturile deficitare prin transferurile de care aveam nevoie. Vîtcă dă încredere, iar Bud e surpriza. Arbitrajul nu mi-a plăcut, pentru că a fost favorabil oaspeților. Au fost greșeli de apreciere, altele intenționate", a spus președintele Corin Cindrea.

"Vin finalele"
Fundașul Florin Lazăr a închis drumul spre poarta lui Vîtcă. "Am avut un adversar de Cupa UEFA, dar i-am făcut față, iar victoria e un pas mare către salvarea de la retrogradare. Totul depinde de noi, fiecare meci care urmează va fi ca o finală", a declarat Lazăr.

Altfel, biletele pentru meciul cu Unirea au fost cele mai scumpe din această ediție de campionat, 20 de lei la peluze și 30 de lei la tribunele A și B. Cu toate acestea, 4.000 de spectatori au urmărit meciul, peste 10 la sută din populația de 37.000 de locuitori a Mediașului.

"Indiferent cu cine jucăm, vom încerca să batem. După ultimele rezultate sîntem îndreptățiți să spunem asta"
Cosmin Vîtcă, portar Gaz Metan Mediaș

"Rapid și CFR vor pierde la Mediaș. Vîtcă e un portar de valoare. La cum a apărat cu noi, oricine l-ar vrea"
Dan Petrescu, antrenor Urziceni

5 puncte a obținut Gaz Metan din duelurile cu Dinamo, Poli și Unirea Urziceni

4 jucători aduși în acestă iarnă a avut Gaz Metan în primul 11: Vîtcă, Todea, Kubala, Bud
Sus In jos
http://gazmetanmedias.omgforum.net
 
Așii lui Pustai
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cristi Pustai: ''Nu e o situatie de criza''
» Pustai e bucuros ca nu a plecat Curtean

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul Suporterilor Gaz Metan Medias  :: Important - Noutati-
Mergi direct la: